fbpx

Pokud se ptáte, jestli je možné do newsletteru vložit video, krátká odpověď zní ne. Ukážeme vám však jednoduchý trik, díky kterému video do e-mailu vložíte během chvilky. Pro zahrnutí videa do obsahu newsletteru navíc hovoří i jeden velmi důležitý argument – newsletterové rozesílky lákající na video mají vyšší míru otevření i prokliku.

Odběratelé chtějí koukat na videa

Video nepředstavuje budoucnost marketingu, ale přítomnost. Uživatelé internetu dnes sledují více videoobsahu než kdykoli předtím, přičemž už dávno nejde pouze o způsob, jak zabít nudu. Studie prozrazuje, že 54 % spotřebitelů chce vidět více videoobsahu od značky nebo firmy, kterou podporují. A přihlášení k newsletteru je bez diskuze určitou formou podpory.

Kvůli rostoucí poptávce uživatelů naskakuje na vlnu tvorby videa i řada firem a průmyslových odvětví, do kterých byste to ani neřekli. Je úplně jedno, jestli prodáváte ponožky s ksichtíky domácích mazlíčků, nebo mícháte beton. Video neignorujte, pomůže vám vybojovat pozornost. Lidé mají vyšší tendenci přeskakovat části zvukového a psaného obsahu. Už v roce 2019 využívalo video jakožto marketingový nástroj přes 87 % marketingových odborníků. Využívají video marketing ke zvýšení prodeje, budování povědomí o značce či informování současných klientů a oslovování potenciálních zákazníků. Videa nejenže udržují uživatele aktivnější, ale také hrají poměrně důležitou roli v jejich rozhodovacím procesu.

Video zvyšuje míru otevření o 19 % 🎥

Získat otevření a prokliky je výzva pro každého odesílatele, navíc když zdaleka není jediný, kdo se snaží v inboxu zazářit. Vytvoření newsletteru s videem pomůže vaší kampani vyniknout v doručené poště a zaujmout publikum.

Z pohledu e-mailového marketingu jsou velmi zajímavé statistiky firmy Syndacast, které tvrdí, že použití slova „video“ v předmětu e-mailu zvyšuje míru otevření o 19 % a míru prokliku o 65 %. Navíc snižuje míru odhlášení o 26 %. O vyšší proklikovosti hovoří také Martech Advisor. Nechali jsme několik našich známých z marketingových agentur mrknout na reporty kampaní a ty, které měly v předmětu slovo „video“, získaly v průměru skutečně vyšší open rate. Samotné video pak patřilo k nejlikanějším prvkům v newsletteru.

Jinými slovy video skutečně funguje jako magnet pro odběratele. Dokáže získat více otevření a následně i prokliků na samotné video. Díky tomu může být kampaň výrazně úspěšnější než ty, které video nenabízí. Čím si prakticky odpovídáme na otázku, proč na video při přípravě kampaně myslet.

Jak vložit video do newsletteru?

Hned v úvodu jsme napsali, že video do e-mailu nevložíte. E-mail neposkytuje podporu pro video v newsletteru. Řešením je vložení obrázku s odkazem, který se bude tvářit jako video. Jakmile na něj uživatel klikne, bude přesměrován například na YouTube nebo Vimeo, kde může video zhlédnout.

1. Nahrajte někam video.

2. Připravte si obrázek videa. Jak na to? Vytvořte si screenshot momentu z videa a vložte přes něj PLAY button. Pro získání grafiky tlačítka stačí do Googlu zadat něco jako „youtube play button free png“ a tlačítko na screenshot umístit. Někteří odesílatelé se nesnaží imitovat vložený YouTube přehrávač a sázejí na výrazný thumbnail, případně animovaný GIF fungující jako teaser. Rozhodnutí je pochopitelně na vás.

3. Z obrázku veďte odkaz na video. Doporučujeme směřovat rovnou tam, kde se video začne okamžitě přehrávat, případně se na mobilu otevře v aplikaci. Nemá úplně smysl prohánět uživatele přes další stránky.

4. U obrázku nezapomeňte vyplnit ALT text neboli alternativní text, který vám dává možnost vysvětlit obsah videa. Hodí se to těm uživatelům, kterým se v newsletteru defaultně nenačítají obrázky.

5. Hotovo, teď už stačí jen poslat.

Jakmile příjemce otevře váš e-mail, uvidí náhled videa a klikne na něj. Po kliknutí bude přesměrován na video. Někteří uživatelé pochopitelně vědí, že se jedná o obrázek, nicméně jde o psychologii. Ochota kliknout na tlačítko PLAY s náhledem videa je mnohem vyšší než v případech, kdy budete video promovat obyčejným obrázkem a textem.

Kam video v newsletteru umístit?

Než vůbec začnete video tvořit, zamyslete se nad tím, kde bylo mělo být v newsletteru umístěno a jaký je jeho účel. Pokud na něj lákáte už v předmětu, dává smysl umístit ho jako první obsah, který příjemce newsletteru po otevření uvidí. V případě, že video slouží spíše jako doplněk, můžete ho umístit v e-mailu prakticky kamkoliv. O ideální pozici rozhoduje více proměnných, které však máte možnost A/B testovat. Pouze doporučujeme, aby náhled vždy využíval celou šířku.

Jaká videa se do newsletteru hodí?

Mezi oblíbené formáty patří:

  • Unboxing nového zboží
  • Recenze a testy zboží
  • Reference zákazníků
  • Příběhy ze zákulisí
  • Rozhovory
  • Reportáže z akcí

Výhrou pochopitelně je, pokud jako firma tvoříte videa pravidelně a máte možnost zkoušet různé typy obsahu.

Ukázkové newslettery s vloženým videem

Chybí vám inspirace? Registrujte se zdarma a máte možnost prohlédnout si několik desítek tisíc newsletterů od stovek českých firem. My jsme pro vás vybrali několik příkladů toho, jak firmy zhlédnutí videa komunikují v předmětu a samotném newsletteru.

Tropic Fishing: Nové video, super akce a mega soutěž 💣🎣

Astratext.cz: Video prozradí, jak nosit saténové prádlo.

Sportisimo: 🔵 VIDEO: Začněte se hýbat podle Fpohybu

ADMD | Asociace dodavatelů montovaných dřevostaveb: Nejúspěšnější video o dřevostavbách

Mixit.cz: Mixit Velikonoce: dnes to ještě stihneme + video koleda

Klidně z mobilu, ale poutavě

Přidat video do newsletteru není samo o sobě výhrou. Je třeba myslet na to, že video musí být zajímavé. I s mobilem v ruce dokážete vyrobit autentické a dostatečně přínosné záběry. Díky poutavému contentu se příjemci newsletteru mnohem více sblíží s vaší značkou a na další rozesílky budou reagovat pozitivněji. Používání videa je pouze jednou z hromady věcí, kterou pro zlepšení newsletterů můžete dělat. Pokud chcete více proniknout do osvědčených praktik a aktuálních trendů, vyzkoušejte si Mailhunt na 7 dní zdarma.